Se afișează postările cu eticheta epilare definitiva IPL. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta epilare definitiva IPL. Afișați toate postările

M-am intors la Nomasvello Park Lake pentru epilarea definitiva cu IPL

11.11.16


Va spuneam in urma cu cateva saptamani cand v-am povestit despre ProSkin ca am de gand sa ma reintorc la Nomasvello Park Lake pentru epilarea definitiva cu IPL si exact asta am facut. Daca nu ii urmariti pe Facebook eu zic sa o faceti pentru ca asa puteti sa aflati ce oferte au si sa profitati de preturi bune pentru a va rasfata putin (sau putin mai mult) - luna asta au oferta buna la curatarea ProSkin si rejuvenarea faciala.

Daca cititi blogul de ceva vreme stiti ca eu am apelat la epilarea definitiva cu IPL pentru cateva zone in urma cu cativa ani, v-am povestit atunci mai multe detalii si cum s-a desfasurat totul. Zona pe care am avut cele mai bune rezultate a fost axila si in cazul meu diferenta a fost majora (piele alba, fir de par negru si tepos, cu o viteza de crestere uimitoare), insa in ultimul an nu am reusit sa ajung la sedintele de intretinere, motivele fiind alea care ne incurca mereu socotelile - program incarcat, distanta mare, etc.

M-am tot gandit in ultimele luni ca as vrea sa fac din nou cateva sedinte pe zona axilei (m-am gandit la 3) si dupa experienta misto pe care am avut-o cand am incercat curatarea faciala la ei, m-am decis tot pentru Nomasvello, locatia din Park Lake e aproape de mine si pot sa intru 10-15 minute cand ma duc la cumparaturi sau sunt in zona. Pretul unei sedinte este 135 lei/ zona, atat pentru femei, cat si pentru barbati.

Am citit un pic despre ce aparatura au cei de la Nomasvello inainte de a ma duce si am aflat ca echipamentele lor permit invidualizarea tratamentului de epilare definitiva in functie de caracteristicile ale fiecarei persoane, astfel incat totul sa fie nedureros, eficient, rapid si cu rezultate de lunga durata. Cand am fost la ProSkin am pus si niste intrebari sa ma asigur ca fac alegerea buna, iar fetele de acolo mi-au raspuns la toate intrebarile. In plus ei au si tehnologia Sun&Safe care permite epilarea si pe pielea care a fost expusa razelor solare. Toate informatiile de care aveti nevoie (ce sa faceti, ce sa nu faceti, cat si cum) vi se ofera in cadrul clinicii.

Tehnologia lor este diferita fata de ce am incercat eu in trecut, n-am simtit nici un fel de disconfort, dupa sedinta mi s-a aplicat o crema hidratanta pe zona tratata si pielea nu s-a uscat deloc. Mi-a fost putin teama sa incerc ceva nou pentru ca eu am pielea in zona axilei foarte sensibila, v-am mai spus cu diverse ocazii pe blog despre asta, insa n-am avut nici un fel de probleme si sunt incantata de asta. Ba chiar ma gandesc sa mai incerc o zona, dar nu ma grabesc.

Daca va tenteaza, dar nu stiti cum va reactiona pielea voastra, puteti sa faceti o programare si sa incercati cateva impulsuri pe o zona ca sa vedeti exact cum se simte si despre ce e vorba. Mie mi-a placut mult la Nomasvello Park Lake (mi-a placut si patul care se roteste, asa ca fapt divers - mi se pare ca au gandit totul pentru o experinta confortabila si placuta pentru clienti), a fost rapid, m-am relaxat si mi-am vazut de treburile mele cand am plecat de acolo.
Read More

Impresii la un an dupa epilarea definitiva cu IPL

20.8.14

Ma gandesc la postarea asta de cateva saptamani, dar pana acum nu s-a ivit ocazia sa scriu despre asta, insa cred ca astazi e momentul potrivit (m-a impulsionat putin Andreea cu postarea ei). Daca ma cititi de ceva vreme stiti ca anul trecut in vara am terminat sedintele cu IPL pentru zona fetei si pentru axila (gasiti aici toate postarile daca vreti mai multe detalii si impresiile mele finale).


Astazi vreau sa va povestesc ce cred la un an dupa experienta asta - am decis sa nu fac sedinta de intretinere la 6 luni dupa ce-am terminat sedintele si citind o sa intelegeti de ce. In timp ce rezultatele la axila au fost super bune si inca sunt de parere ca a fost o decizie mai mult decat inspirata (daca aveti par negru si piele alba stiti cat de urat se vede radacina - problema asta a disparut complet, mai imi cresc cateva fire de par, dar prea putine si mult mai rar ca sa fie o problema reala), nu sunt deloc sigura ca am facut bine ca am ales epilarea cu IPL pentru zona fetei.

Problema mea majora a fost parul de sub barbie - care mi-a aparut din cauza dereglarilor hormonale si care imi cauza probleme majore - orice metoda foloseam pseudofoliculita aparea si zona mi se infecta, ajunsesem intr-un punct in care era ceva ce ma incurca, asa ca m-am aruncat cu ochii inainte cand am gasit o solutie si daca tot am facut-o am zis sa incerc si pentru mustata si pentru puful de pe obraji. V-am povestit atunci ca am avut rezultate diferite pe cele 3 zone: zona de sub barbie a reactionat cel mai bine si parul a disparut aproape in totalitate, la mustata rezultatele au fost asa si asa (la terminarea sedintelor parul era mai rar si nu mai crestea asa repede, insa era inca acolo), iar asupra pufului n-am vazut nici un rezultat. Am stiut toate astea de la inceput, mi s-a explicat ca parul de pe fata e problematic si ca nu exista o garantie in privinta rezultatelor.

La mai bine de un an de la ultima sedinta pe zona fetei pot sa spun urmatoarele: inca nu am probleme cu parul din zona de sub barbie (mai imi apar cand si cand cateva fire, insa nu se compara cu ce-a fost si nici nu m-am mai infectat vreodata - pentru asta nu pot sa zic ca regret ce-am facut - desi este nevoie de penseta sau benzi de ceara la un anumit interval), mustata si zona maxilarului sunt la fel cum au fost inainte de a face sedintele (poate sa zic ca parul este o idee mai subtire, dar nimic notabil - ritmul de crestere este acelasi, parul la fel de des si negru in zona mustatii), insa a aparut o noua problema - in timp m-am trezit cu niste fire de par negre si tepoase in anumite zone, fire de par care nu au existat si pe care sunt sigura ca le-au activat sedintele cu IPL.

Am avut surpriza (neplacuta si care m-a dezamagit rau) sa ma trezesc cu cateva fire in barbie, unul deasupra mustatii si cateva pe maxilar, fire care sunt foarte negre si groase, sunt tepoase si se vad oribil daca nu-s atenta sa le pensez. Apar periodic, nu la un interval regulat, dar sunt o belea. In timp au mai aparut si in alte zone, dar asa cum au aparut au si disparut, insa cele de care ziceam mai devreme se incapataneaza sa ramana acolo.

Regret ca am facut sedintele? Da si nu. Daca as fi intuit cum va fi la un an dupa (ipotetic gandind ca as fi putut sa ghicesc) as fi ales sa fac doar pe zona de sub barbie unde aveam o problema reala care n-a avut alta solutie, insa n-as mai face la mustata si maxilar - efectele nu exista si m-am trezit si cu fire de par deranjante.

Nu vreau sa va descurajez, insa cred ca e bine sa aveti si informatia asta inainte de a lua o decizie si a cheltui niste bani - ce-am scris aici se refera strict la zona fetei, parul de pe corp e alta mancare de peste (ca sa ma exprim asa) si rezultatele sunt cu adevarat uimitoare. Daca ati incercat epilarea cu IPL pe zona fetei si aveti ceva de impartasit despre asta de-abia astept sa citesc parerea voastra.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (zona fetei) - impresii finale

12.7.13

V-am povestit vara trecuta ca am inceput cateva sedinte de epilare definitiva cu IPL pentru zona fetei la clinica SlimArt (gasiti aici postarea cu primele mele impresii si de ce am decis sa incerc si varianta asta si de asemenea pe blog sunt si impresiile mele dupa primele sase sedinte, puteti citi acolo detalii despre procedura, rezultate si multe altele) - in final am facut 10 sedinte si am asteptat mai bine de o luna de la ultima sedinta ca sa scriu postarea asta.

De ce am asteptat? Pentru ca a functionat ... si n-a functionat asa bine. Asa cum va spuneam zona cu probleme majore la mine era zona de sub barbie unde in ultimii ani mi-au aparut fire de par (destul de multe, negre si cu fir gros) si ma infectam mereu de la pensat/ epilat. Ma deranjau si mustata (piele alba - par negru) si puful de pe maxilar - daca tot am inceput am zis sa rezolv tot. Mi s-a comunicat de la inceput ca zona fetei este cea cu rezultatele cele mai slabe si ca este nevoie de 10-12 sedinte si ca nu se stie ce rezultate vor fi pentru ca in general parul de pe fata este legat de dereglarile hormonale.

O sa impart postarea asta in 3 parti: zona de sub barbie, mustata si maxilar - fiecare zona a reactionat diferit si rezultatele m-au surprins si pe mine pentru ca nu ma asteptam sa functioneze pe o zona si pe alta sa nu aiba nici un efect.

O sa incep cu zona de sub barbie - cand m-am dus in clinica prima data aveam pseudofoliculita si zona era mereu infectata (indiferent de procedeul incercat pentru indepartarea parului). Numarul de fire de par era destul de mare (cauza fiind dereglarea hormonala) si trebuia sa fiu mereu atenta. Dupa cele 10 sedinte nu mai am nici un fir de par in zona respectiva, iar de infectie nici nu se mai pune problema - rezultate pe zona asta mi se par fantastice si ma bucur nespus ca am scapat de o mare belea.

Mustata - daca ar fi sa scriu in procente as zice ca epilarea a functionat 50% pe zona asta, parul este mult mai rar, firul de par este foarte subtire si creste mult mai greu, insa inca e nevoie de pensat/ epilat la anumite perioade (inainte la 2-3 zile aveam ceva de smuls, acum trec si doua saptamani pana isi fac aparitia firele de par). Mi-ar fi placut sa nu se mai vada radacina firelor de par (cum mi s-a intamplat la axila), dar nu s-a intamplat. Asa ca la mustata nu pot sa ma declar pe deplin incantata de rezultate.

Si am ajuns la puful de pe maxilar ... aici nu prea am ce sa va povestesc .... este tot acolo. Creste mai greu, e mult mai subtire si atat ... in afara de ritmul de crestere si de grosimea firului de par n-am vazut nici un rezultat pe zona asta.

Concluzia mea: nu regret alegerea facuta (zona barbiei era un chin si o adevarata problema pentru mine si m-am chinuit o lunga perioada de timp cu asta - as repeta oricand experienta pentru a scapa de parul din zona aia), am stiut de la inceput ca sunt sanse ca rezultatele sa nu fie cele mai bune (cum s-a intamplat la mustata si pe maxilar) pentru ca nu poate sa-ti garanteze nimeni nimic. La mustata exista diferente mari fata de ce era acum un an, iar puful de pe maxilar a fost mai mult un moft, nu m-a deranjat niciodata cu adevarat (mi-ar fi placut sa scap de el, dar daca n-a vrut sa plece de la mine, ce sa fac?). 

Ma bucur ca am incercat procedura pe cele trei zone ale fetei pentru ca astfel mi-am facut o impresie corecta despre epilarea definitiva (asa cum v-am spus am inceput si la axila si rezultatele sunt super bune) - ma incanta extrem de mult ca am scapat de parul de sub barbie si imi place ca mustata creste mult mai greu si sunt mult mai putine fire de par.

Daca as fi incercat o singura zona n-as fi putut sa ofer o parere reala despre epilarea definitiva cu IPL pe zona fetei si probabil ca informatiile nu v-ar fi ajutat cu mare lucru, asa consider ca puteti sa va decideti mai usor daca vreti sa incercati sau nu. Nu uitati de oferta de care v-am spus aici!
Read More

Epilarea definitiva cu IPL la axila

13.6.13

Va povesteam acum cateva luni ca am inceput epilarea cu IPL si la axila (urmeaza spre sfarsitul lunii o postare despre cele 10 sedinte facute la fata in care o sa discut mai pe larg ce rezultate am avut) si vreau sa va povestesc despre rezultatele avute dupa primele 3 sedinte intrucat eu sunt uimita si mi se pare unul dintre cele mai bune lucruri care le-am facut pentru mine in ultimii ani.

Istoria mea personala cu parul de la axila (si incercarile de a scapa de el) a inceput acum mult timp - am piele alba si par negru si des cu fir gros care creste foarte repede, asa ca de cand ma stiu am avut o problema cu radacina firului de par care se vedea daca foloseam lama. Parul meu creste foarte repede asa ca la folosirea lamei in 5-6 ore parul meu deja intepa si eu nu ma simteam ok in maieuri/ haine fara maneca, iar epilarea cu ceara la axila (pe care, de altfel, medicii nici n-o recomanda) a fost mereu o problema pentru pielea mea sensibila pentru ca axila este singura zona care se irita oribil indiferent de ceara/ temperatura ei.

Mi s-a spus ca rezultatele la axila sunt cele mai bune, asa ca am decis ca e cazul sa fac ceva in privinta asta. M-am dus putin timorata la prima sedinta (lucru foarte rar in viata mea) gandindu-ma la cat de sensibila e zona si amintindu-mi un episod de acum cativa ani cand am avut pielea de la axila dreapta atat de iritata ca nu suportam nici sa misc mana.

Mi-am facut griji degeaba, am avut o usoara senzatia de arsura cand lumina trecea peste zonele unde erau radacinile firelor de par si atat. Nu m-a usturat, nu m-a durut, n-am avut probleme dupa in conditiile in care axila este zona cu probleme la mine. Si asa a fost la fiecare sedinta - nimic neplacut, nimic dureros.

Primul soc (si nu exagerez cand spun soc - am ramas cu gura deschisa in fata oglinzii) a fost la trei saptamani dupa prima sedinta cand am ridicat mana sa iau ceva de langa oglinda si am vazut o axila alba (repet: radacina neagra a firelor de par a fost mereu deranjanta si a fost ceva de care am fost constienta tot timpul) cu cateva fire de par care nu se vedeau aproape deloc (am facut poze inainte de a ma apuca de sedintele de epilare insa nu ma simt bine sa le pun pe blog si n-o s-o fac, va spun insa ca aveam par mult la axila, mult si negru - o imagine deloc placuta - aici gasiti postarea Georgianei si va puteti face o idee clara de efecte, ea a fost mai curajoasa decat mine si a publicat poze cu axila inainte/ dupa o sedinta, insa situatia noastra nu se compara, eu avand mult mai mult par la axila si cate 2-3 fire de par in aceeasi radacina).

A doua si a treia sedinta s-au desfasurat la fel, rezultatele au fost din ce in ce mai bune - mai am cateva fire de par (maxim 30% din ce am avut), nu mai sunt atat de inchise la culoare si nici nu se vad cand sunt crescute 2-3 zile, iar radacina nu se mai vede (a disparut axila cu puncte negre si a ramas piele alba curata), ceea ce mie si acum mi se pare incredibil.

Dupa ani de zile in care a trebuit sa folosesc aparatul de ras zilnic in perioada calda (atunci cand am mai folosit ceara pentru axila parul isi facea simtita prezenta dupa maxim 3 zile, deci era un chin inutil) si niciodata nu am fost multumita de cum arata axila mea, acum sunt pur si simplu incantata de rezultate si sunt convinsa ca dupa ce termin cele 6 sedinte o sa fiu si mai fericita ca am facut pasul asta. Nici nu ma mai gandesc de 2 ori inainte sa ridic mana, nu mai am motive sa imi ascund axila.

Daca si voi v-ati chinuit ani de zile ca mine si niciodata n-ati fost multumita de rezultate, va recomand din toata inima sa incercati epilarea definitiva cu IPL la axila (nu se compara rezultatele cu cele de la fata - dar despre asta in alta postare) si sa incepeti un capitol nou in privinta asta.

Am discutat cu cei de la SlimArt (pe care vi i-am laudat de destule ori pana acum pe blog si nu fara motiv) si le-am spus ca intentionez sa scriu despre asta intrucat sunt incantata de rezultate si am obtinut pentru voi o oferta super buna: 5 sedinte pentru zone mici (inclusiv axila) la 240 ron, asa ca daca vreti sa incercati profitati de oferta. In cazul in care vreti sa incercati procedeul pe alte zone puteti beneficia de 3 sedinte gratuit la 3 sedinte platite (practic o reducere de 50%), afacere mai mult decat buna daca aveti in plan epilarea definitiva.
Tot ce aveti de facut este sa mentionati ca aveti oferta de pe Coltul Cameliei atunci cand sunati pentru programare si veti beneficia de cele 5 sedinte la 240 ron/ oferta 3+3. (nu cred ca este cazul sa va spun ca eu n-am nimic de castigat din oferta asta, am vrut doar sa puteti beneficia si voi de epilare la un pret bun in perioada asta)
Inchei postarea cu un zambet si daca va decideti sa incercati epilarea definitiva cu IPL astept sa reveniti cu impresii.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (6)

26.3.13

Am asteptat mai mult de o luna de la ultima sedinta de epilare cu IPL (pe zona fetei) pentru ca am vrut sa va spun clar ce rezultate vad dupa 6 sedinte (nu ma opresc la 6 pentru ca este clar ca pentru zona fetei nu sunt suficiente - cum de altfel mi s-a spus de la inceput; zona fetei are cele mai "grele" rezultate si eu pot sa confirm asta, deci estimez ca va fi nevoie de inca 2 sau 4 sedinte).

Parul nu a disparut in totalitate (daca ar fi sa vorbesc in procente as zice ca 50-60% nu a mai aparut de mai bine de 3-4 luni si nici nu cred ca o sa mai apara), insa cel care a ramas creste mult mai greu - si cand zic mult mai greu ma refer ca pot sa stau doua saptamani fara sa-mi fac probleme in conditiile in care inainte la 3 zile trebuia sa am grija.

Zona de sub barbie unde am avut cele mai mari probleme (pentru ca ma iritam groaznic indiferent ce metoda foloseam pentru epilare) este curata si rar de tot mai imi apare cate un fir de par. La mustata inca mai e de lucru dar si aici se vad diferente majore - mai am cam 20% din firele de par si cresc foarte greu, iar parul este mult mai moale.

Nu regret deloc alegerea facuta si astept cu nerabdare rezultate finale - "situatia" in care este acum fata mea (in comparatie cu anul trecut pe vremea asta) ma face sa zambesc si sa zic multumesc ca am descoperit epilarea cu IPL.

Bonus: cum v-am zis in postarea anterioara am inceput si pentru zona axilei, iar rezultate dupa o prima sedinta sunt spectaculoase (nu stiu ce alt cuvant sa folosesc). O sa fac o postare separata dupa 3 sedinte pentru ca inca nu-mi vine sa cred ce rezultate am dupa doar o sedinta.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (5)

15.2.13

A trecut aproape o luna de cand am fost la ultima sedinta de epilare cu IPL - puteti sa cititi impresiile mele dupa a patra sedinta aici - si am asteptat mai mult sa va povestesc pentru ca de data asta parul a crescut altfel si am fost curioasa sa vad ce se intampla.

Procedura a decurs ca si pana acum (cu o problema de care o sa va povestesc la sfarsit) si eu, ca obicei, am pus multe intrebari si una din cele ce ma preocupa a fost de ce nu se vede nimic la parul din cele 2 alunite de care v-am spus ca le am pe maxilar. Si asa am aflat ca zonele respective se ocolesc la procedura pentru a nu exista nici un risc, deci asta va fi o problema care nu se va rezolva prin epilare (nu stiu daca e doar mintea mea dar mi se pare ca si acele fire de par cresc mult mai greu).

Mi-au reaparut niste fire pe zona de sub barbie (care in ultimele 2 luni nu si-au facut deloc aparitia) si au disparut altele care se incapatanau sa ramana la locul lor, ceea ce-mi confirma ceea ce mi s-a spus anterior: firele de par se activeaza la o anumita perioada de timp si de aia rezultatele se vad doar in timp (am in jurul meu niste exemple care au facut 3-4 sedinte si au decretat ca "nu e buna de nimic epilarea asta" - cand n-ai rabdare asa se intampla), in rest nimic diferit: parul creste rar (sau deloc), e mult mai moale si de multe ori uit de el desi inainte problema asta ma stresa de 2-3 ori pe saptamana.

V-am spus mai sus ca am avut si o problema la ultima sedinta si vreau sa va povestesc despre ce a fost vorba ca sa va dati seama cat de important e sa ai incredere in persoana care iti face o astfel de procedura: gelul care se aplica pe zona ce urmeaza sa fie tratata se tine la rece si se aplica in momentul in care incepe procedura, altfel se incalzeste si sunt probleme (arsuri) si asta mi s-a intamplat si mie.

In cazul meu s-a intamplat ceva un pic ciudat: am intrat in cabinet si am pierdut cateva minute stand de vorba cu doamna doctor (am tras concluzia impreuna ca asta a fost cauza "problemei") dupa care a inceput procedura - a inceput cu zona barbiei si maxilarul unde nu au fost nici un fel de probleme, insa in momentul in care s-a apropiat cu aparatul de mustata (gelul fiind deja aplicat) am simtit o arsura la care nu am reactionat in prima faza (pentru ca nu m-am asteptat la asta) si de care am spus de-abia cand s-a apropiat a doua oara cu aparatul si am avut aceeasi senzatie. 

Ne-am oprit si am reluat procedura dupa cateva minute si nu au mai fost probleme insa eu am iesit de acolo cu zona destul de iritata si rosie - trebuia sa ma intalnesc cu mama sa mergem undeva asa ca am sunat-o si i-am zis sa-mi aduca Control Cream de la Mario Badescu (v-am povestit aici de ea, dar si cu alte ocazii) pe care am aplicat-o pe zona respectiva si roseata a disparut imediat. Am simtit zona iritata vreo 2 zile (desi la exterior nu se mai vedea nimic) si am continuat sa aplic crema de cateva ori pe zi si deja luni seara nu mai exista nici o problema (eu am fost la epilat sambata la pranz). 

E foarte important sa comunici cu persoana care te trateaza (orice tip de procedura ar fi ea) si sa ii spui imediat cand ceva nu ti se pare ok, probabil ca pielea de la mustata este mai sensibila in cazul meu si s-a razvratit si a reactionat cu atare. Probabil ca daca nu aveam incredere in medic si n-as fi vazut cum se lucreaza in salon m-as fi panicat putin insa asa am stat linistita si am spus imediat ce simt si s-a rezolvat fara batai de cap.

Sambata viitoare am programare pentru o noua sedinta si voi incepe epilarea si pentru zona axilei si asta ma bucura mai mult decat pot sa va spun (mai ales ca axila este zona unde rezultatele se vad cel mai bine - tinand cont ca parul meu la axila este des, negru si tepos sunt candidatul ideal si cred ca pot sa exemplific evolutia in timp cu niste poze edificatoare, daca va intereseaza astept sa-mi spuneti in comentarii) pentru ca eu la axila nu folosesc decat lama si parul creste foarte repede si cand spun repede ma refer la ore, nu zile.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (4)

15.1.13

Au trecut mai bine de trei saptamani de la ultima sedinta cu IPL pe care am facut-o si de care v-am povestit aici. Sedinta a decurs ca si pana acum, nu am avut vreo problema si nici vreo sensibilitate dupa procedura.

Ca si efecte nu vad vreo schimbare majora fata de ultima sedinta: parul creste mult mai greu si este mai moale (am descoperit cateva fire de par pe maxilar de care nu stiam ca exista - mi-a explicat doamna doctor ca tratamentul activeaza firele de par si ca apar la distante diferite, de aceea este un tratament de lunga durata), sunt zone unde aproape n-a mai crescut deloc sau rar de tot mai apare cate un fir si zone unde creste la fel doar ca la un interval mai mare de timp (si aici ma refer la cele 2 alunite pe care le am si in care am cate un fir - doua de par).

O sa va detaliez un pic ce s-a intamplat cu cele 2 zone care ma interesau in mod special pe mine: mustata si zona de sub barbie au reactionat diferit la aceasta procedura. Mustata creste rar si in special pe partea dreapta si parul este mai moale dar nu vad ca s-ar fi distrus radacina (avand tenul foarte alb si firul de par negru se vede clar), sper ca asta sa se intampla dupa sedintele urmatoare. 

In ceea ce priveste zona de sub barbie sunt mai mult decat multumita pentru ca nu mai apare decat cate un fir de par cand si cand si nu mai este deloc tepos si chiar nu este nevoie sa am mereu grija sa nu se vada urat sau sa nu ma irit de la pensat. Pe zona asta am avut cele mai bune rezultate si ma bucur mai mult decat pot sa va spun (am facut o poza a zonei inainte de a incepe epilarea definitiva pentru a va arata exact ce pateam dar inca nu mi-am facut curaj s-o pun pe blog - poate la final o sa fac ceva de genul before/ after pentru zona respectiva, nu m-am decis inca).

Sambata am programare la urmatoarea sedinta (a cincea) si de abia astept sa vad cum evolueaza lucrurile si care vor fi rezultatele la final.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (3)

11.12.12

Au trecut mai bine de doua saptamani de cand am fost la a treia sedinta de epilare cu IPL la clinica SlimArt din Lahovari si in weekend am programare la a patra (am decis impreuna cu doamna doctor Tereza Salajan sa facem sedintele mai des - respectiv la 3 saptamani pentru zona fetei - pentru ca asa vor fi cele mai bune rezultate).

Sedinta nu a decurs diferit fata de cele dinainte, insa de data asta am simtit clar unde am inca par si pe ce zone trebuie insistat (i-am si spus doamnei doctor si a trecut cu lumina pulsata de mai multe ori pe zonele respective) - cum am simtit care zone au nevoie de atentie sporita? In momentul in care lumina pulsata a ajuns pe zonele unde inca exista radacina firului de par, am simtit o caldura puternica in zona. Nu arsura, ci doar o caldura puternica. La mine zonele unde trebuie insistat sunt: o parte a mustatii (dreapta), o zona de sub barbie si pometii - unde am niste puf care ma scoate din minti.

Ce diferente observ fata de momentul in care am inceput tratamentul? Parul (pe toata zona) creste mult mai greu - au fost perioade cand trebuia sa am grija de mustata la 3-5 zile, acum nici dupa 10 zile nu simt nimic, iar firul de par este mult mai moale (mai am cateva fire tepoase - in barba si cateva in alunitele de pe maxilar, dar si astea cresc mult mai greu). 

Zona de sub barbie - care in cazul meu era cea mai problematica pentru ca ma infectam mereu cand ma pensam - este curata (pentru ca n-am mai smuls firele de par n-am mai facut foliculita) si firele de par sunt mult mai rare si nu mai cresc atat de repede. Cred ca asta ma incanta cel mai tare - pentru ca ma saturasem sa am in permanenta grija la zona aia.

Sunt chiar curioasa ce rezultate voi avea dupa urmatoarele doua sedinte, dar pana acum nu pot sa ma declar decat incantata si nu regret nici o secunda pasul asta si ma gandesc tot mai serios sa vad cum fac sa incerc si la axila unde am firul par negru si gros si creste foarte repede.

Daca vreauna dintre voi a inceput un tratament de epilare definitiva cu IPL as vrea sa-mi spuneti in comentarii cum vi s-a parut si ce rezultate aveti.
Read More

Epilare definitiva cu IPL (2)

20.11.12

Va povesteam aici impresiile mele dupa prima sedinta de epilare definitiva cu IPL si ar fi trebuit sa ma duc la a doua sedinta pe la jumatatea lunii septembrie, insa datorita unor probleme (de care am amintit vag in postarile trecute)  n-a fost posibil si am ajuns de-abia in octombrie - sa nu faceti ca mine! Daca vreti rezultate, duceti-va la o luna - maxim 6 saptamani asa cum este recomandat. 

Acum deja mi-am facut programare la a treia sedinta in weekend ca sa fiu sigura ca nu mai intervine nimic. Si de abia astept ... pentru ca deja se vad rezultatele si asta ma bucura nespus. Multe dintre voi m-ati intrebat in privat detalii, asa ca am decis sa fac o pagina separata pe blog unde or sa fie toate informatiile despre asta ca sa fie mai usor de citit - o voi pune la punct zilele astea.


Despre cum se desfasoara procedura si ce presupune v-am povestit in postarea anterioara, asa ca n-o sa iau de la capat pentru ca ar fi inutil (am scris acolo tot ce era de spus). Ceea ce vreau sa va spun iar si sa reconfirm este faptul ca procedura nu este deloc neplacuta sau dureroasa, nu exista nici o sensibilitate a pielii dupa sedinta - multe din cele ce mi-au scris mi-au spus ca au prietene care s-au trezit cu arsuri dupa sedinte facute in te miri ce saloane. 

Eu n-am intampinat nici un fel de problema si pielea mea este sensibila - in clinica procedura este facuta de un medic dermatolog, nu de o cosmeticiana, cum am tot spus. Si ceea ce face diferenta este aparatul care se foloseste - pentru ca mi-ati pus intrebari, am pus si eu la randul meu ca sa stiu exact. Asa am aflat ca in saloanele de la noi se foloseste aparatura veche din China (de aici si ofertele pe bani putini pe care le gasim pe toate siteurile) care nu-si face deloc treaba si in plus datorita numarului de impulsuri folosite se ajunge la supraincalzire si la arsura pielii.

Cei de la SlimArt folosesc aparatul Formatk care reprezinta cea mai noua si avansata tehnologie IPL (2012) patentata in Israel, unde se stie ca sunt cei mai buni profesionisti in estetica. Aparatul este nou si diferenta majora este ca poate fi folosit pe orice tip de piele (chiar si cea inchisa la culoare sau pe pielea bronzata) si pe orice tip de par (chiar si cel fin sau deschis la culoare poate avea rezultate bune).

Ce s-a schimbat dupa 2 sedinte? Pe zona de sub barbie - unde ma iritam ca naiba de cate ori ma pensam sau ma epilam - nu mi-a crescut nici un fir de par de 10 zile, desi de obicei in 3 zile era prezent. Desi imediat dupa a doua sedinta n-am observat vreun efect pe zona respectiva si eram un pic dezamagita, lucrurile s-au schimbat radical in a treia saptamana asa ca am facut foarte bine ca am asteptat inainte sa scriu. Mustata - pe partea stanga am un singur fir de par care mai creste, iar pe partea dreapta doar cateva din cele ce cresteau, deci cred ca dupa inca 1-2 sedinte o sa vad si acolo o diferenta majora. Pe maxilar unde am puf am observat ca creste mult mai greu. 

In toata perioada asta am folosit doar lama pentru a nu afecta efectul luminii pulsate asupra radacinii firului de par, insa destul de rar a fost nevoie sa intervin pentru ca parul creste mult mai greu si nici nu mi se mai pare atat de tepos (aveam cateva fire care ma innebuneau).

Nu uitati de oferta 3 sedinte platite + 3 sedinte gratuite pe care mi-au oferit-o cei de la clinica pentru cititoarele mele (gasiti aici detalii despre oferta de epilare, dar si despre celelalte oferte - oferta cu IPL este valabila atat pentru epilare, cat si pentru tratarea acneei).

Si in plus mai am o surpriza pentru voi: daca va duceti cu partenerul (da, am vazut numai eu 2 barbati la epilare definitiva cu IPL cand m-am dus ultima data si am inteles ca sunt destul de multi barbati interesati) si va achizitionati amandoi abonament, clinica SlimArt va ofera o zona gratuit pentru voi (la alegere intre mustata, axila sau linia bikinilor), iar daca va duceti cu o prietena si amandoua va luati abonament, primiti amandoua un masaj general (relaxare si anticelulitic pe zonele cu probleme). Daca veniti din afara Bucurestiului pentru tratament, veti primi cadou un masaj cu pietre calde.

Cum vi se par ofertele?
Read More

Epilare definitiva cu IPL - primele impresii

27.8.12

Ma gandesc de mai bine de un an la epilarea definitiva cu IPL si am avut mai multe tentative de a ma duce sa incerc, insa experientele unor amice m-au facut sa am dubii. Nu stiam unde sa ma duc pentru ca am auzit o gramada de lucruri cum ca nu se foloseste numarul de impulsuri care trebuie, ca aparatele nu sunt bune si multe altele ...

Este ceva ce-mi doresc de ceva vreme sa incerc si am 2 zone care sunt prioritare - zona fetei (mustata si barbie - unde m-am "trezit" in ultimii ani cu niste fire rebele datorate ovarului polichistic si dereglarilor hormonale) si zona axilei (unde nici nu e recomandat sa folosesti ceara si unde eu oricum am probleme intrucat zona este foarte sensibila - firul de par este gros si negru si pielea foarte alba si nu-mi place niciodata cum arata) si sa vad ce rezultate sunt mai ales ca toata lumea spune ca parul inchis la culoare si pielea alba (exact cazul meu) este combinatia care are cele mai bune rezultate in cazul epilarii definitive cu IPL.

Asa ca atunci cand cei de la SlimArt m-au contactat pentru o colaborare pentru a incerca alte servicii in clinica lor, mi-a zburat imediat gandul la epilarea cu IPL si am inceput sa ma documentez ce aparatura au si deja imi faceam planuri. Calitatea serviciilor incercate m-a convins si am discutat in clinica pentru o oferta pentru un abonament de 6 sedinte si ceea ce mi s-a oferit mi s-a parut super ok, asa ca n-am mai stat pe ganduri (zilele urmatoare o sa revin cu o postare cu niste oferte si pentru voi pentru ca am vazut ca v-ati aratat interesate de epilarea definitiva).


N-o sa explic eu care e mecanismul din spatele epilarii cu IPL (gasiti aici toate detaliile tehnice si alte informatii despre aceasta procedura), eu vreau doar sa va povestesc cum mi s-a parut mie prima sedinta si ce efecte vad dupa 3 saptamani.

Ceea ce conteaza inainte sa va duceti la o astfel de sedinta este ca parul sa nu fi fost smuls in ultimele saptamani (deci nu epilare cu ceara, nu epilator si nu pensat - pentru ca toate smulg radacina si exact asta nu trebuie sa se intample) - puteti folosi crema epilatoare, aparat de ras sau forfecuta (daca e vorba de cateva fire).

Sedinta pentru fata (ca asta a fost zona pe care am ales sa o incerc) a durat maxim 10 minute, mi s-a aplicat pe fata un gel si doamna doctor dermatolog (v-am spus si in postarile trecute ca pentru mine asta a fost unul din factorii decisivi care m-au facut sa incerc procedura in clinica - faptul ca cel care se ocupa de tine este un medic specialist cu pregatire, nu o cosmeticiana) a trecut cu aparatul cu lumina peste zonele care urmau sa fie tratate. Din ce am citit in clinica si mi s-a spus, aparatul este ultimul aparut in materie de epilare definitiva cu IPL si rezultatele sunt mult mai bune si este nevoie de mai putine sedinte.

Ce-am simtit practic? O piscatura usoara - probabil unde era radacina firului de par si o usoara senzatie de incalzire pe zonele unde trecea aparatul. Nu m-a durut nimic, nu am simtit nici un disconfort, nu am intampinat nici un fel de problema/ sensibilitate dupa aceasta procedura.

In ceea ce priveste rezultatele (aici trebuie sa fac o paranteza si sa spun de ce am vrut neaparat sa fac asta pentru zona fetei; sub barbie am o zona unde imi cresc 5-6 fire de par - groase, negre si tepoase - pe care trebuia sa le smulg cu penseta la 3-4 zile, iar in locul respectiv porii ramaneau deschisi, microbii isi faceau de cap si eu mereu aveam infectie indiferent de cata grija aveam), dupa 3 saptamani sunt zone (in special mustata) unde parul nu a mai crescut (daca ar fi sa vorbesc in procente as zice probabil 70%), sunt zone unde parul si-a schimbat total textura (am o alunita pe maxilar in partea dreapta unde imi cresteau 3 fire de par tepoase, care acum sunt moi si subtiri si mai ca nu le-am vazut nici eu care stiam ca sunt acolo) si sunt zone unde parul creste la fel (si aici ma refer la zona de sub barbie - probabil ca acolo este nevoie de cateva sedinte pentru a vedea rezultate). Desi mi s-a spus ca dupa 2-3 saptamani ar trebui sa vad/ simt cum parul o sa cada pe anumite zone, n-am vazut asta desi, daca e sa fiu complet onesta, nu prea are ce sa cada ca nu a crescut prea mult.

In circa 10 zile o sa ma duc pentru a doua sedinta si de-abia astept sa vad cum va reactiona pielea mea si care vor fi rezultatele dupa 6 sedinte (intentionez ca undeva in iarna sa incep si pentru zona axilei daca rezultatele pe zona fetei ma vor convinge). O sa va tin la curent cu evolutia si rezultatele.

Dupa o singura sedinta eu ma declar pe deplin multumita din mai multe cauze: sunt zone unde parul nu a mai crescut deloc (si sunt convinsa ca zonele astea se vor largi dupa mai multe sedinte), am scapat de nebunia cu pensatul la 2-3 zile pentru ca firele de par cresteau foarte repede si "intepau", acum parul creste mult mai greu si textura este alta si motivul cel mai important pentru mine - zona de sub barbie este aproape vindecata si pentru ca nu am mai smuls parul in zona respectiva nu mi-a mai aparut nici o iritatie (eu am ales sa folosesc aparatul de ras pentru cele 5-6 fire de par care isi fac de cap acolo pentru ca mi s-a parut cel mai comod - asta la cateva zile pentru ca parul creste mult mai greu).

Ati incercat epilarea definitiva cu IPL? Ce rezultate ati avut? Va tenteaza sa incercati? Care zone ati vrea sa le vedeti fara par?
Read More