7 într-o săptămână #555

31.5.26

Săptămâna asta a fost una în care a trebuit constant să-mi caut motivația pentru a face anumite lucruri, s-au adunat multe lucruri, am dormit prost vreo două nopți și nu am fost în cea mai bună stare fizică, deși am încercat să las chestiile neplăcute deoparte și să mă concentrez pe ce îmi aduce concret satisfacție și împlinire.

Au fost zile cu peste 30 de grade și București deja pare un oraș sufocat, nici nu vreau să mă gândesc cum o să fie în câteva săptămâni când o să fim în plină vară. Zilele trecute am scos ceaiurile clasice din sertarul în care le țin și le-am înlocuit ce ceaiuri reci - am mai multe feluri de la mai multe branduri, ultimele pe care le-am luat sunt de la Mesmer din gama lor Sport. Le-am luat de pe Amazon Germania din magazinul lor (aici e link dacă vă interesează) și mă gândesc să mai iau căteva variante.

Săpunurile lansate recent de Cashmere Aroma mi se par fenomenale - miros de nu-ți vine să crezi (dacă nu vă plac produsele care lasă miros pe piele nu le încercați), îmi plac toate cele 6 variante și pot fi folosite și ca spumă de duș. Am tot întins mâna după Solo Ella de la Loewe, cred că am și scris recent că este unul dintre parfumurile mele favorite și că îmi dă mereu o stare de bine. 


Am luat de pe Sezamo de la Sutcha Prime Wagyu burger de vită Japonia și mi-a schimbat total perspectiva despre carnea de vită. Eu nu sunt fană burgeri, carne tocată consum rar, însă mi-am propus să consum vită mai des. Carnea de la Sutcha are niște prețuri pe măsură, dar pe ăsta l-am prins la ofertă și am fost curioasă să văd cum e - l-am "spart" și am făcut un bol cu el: hrișcă, ceapă verde, ridiche, măsline feliate și ghimbir murat. Am adăugat la final ulei de susan prăjit, sos de soia, semințe de susan negru și de cânepă - a fost delicios.

Am schimbat pudra proteică pe care o folosesc - am trecut la una vegană de la SunWarrior și în căutările mele am dat de pudra de la Adozan. E o pudră premium, fără gust, care se poate dizolva în orice. E fabricată în Danemarca și am luat câteva pliculețe să văd cum e - nu m-au atras toate variantele, doar asta mov e ce caut eu. 


Sfârșitul de săptămână a fost cu liniște, cu mai mult somn (de care chiar aveam nevoie), cu plimbări, cu relaxare, cu mult SPF pentru că indicele UV a fost ridicat, cu ascultat muzică și cu multe gânduri. Am avut intenția să citesc o carte weekendul ăsta, dar nu mi-a ieșit, am vrut și să colorez, dar nu am mai făcut nici asta - am preferat liniștea.

Săptămâna voastră cum a fost?

Read More

Mici plăceri din ultimele zile

28.5.26


Am încercat în ultima perioadă să fiu mult mai atentă la lucrurile mici, la momentele cu mine și pentru mine, să nu mai fac nu știu câte lucruri (cum ni se întâmplă de multe ori), să mă opresc și să fiu prezentă în momentul respectiv, indiferent de ce fac. Și m-am gândit mult la produse și branduri, la ce vreau să susțin și ce nu, din ce vreau să fac parte și din ce nu, e un subiect lung ... poate cândva o să mă întorc la el.

Paese e un brand polonez care are niște produse extrem de reușite, iar în cutiile de la Pick'N'Dazzle (las aici link către ce au ei pe site) au prețuri mai multe decât bune. Ultima colecție lansată arată foarte bine, pe mine mă tentează iluminatorul și bronzerul Selfglow (blushul îl am), fardurile Eyegasm sunt perfecte pentru sezonul cald și m-a surprins plăcut rujul GlowyPop. Ce nu apare în poză este Eyegasm Transparent Brow Gel, luat de pe Notino (îl găsiți la ofertă aici) pe care îl folosesc de săptămâni bune și care se descurcă de minune cu sprâncenele mele dese și rebele.

Solo Ella de la Loewe e printre parfumurile mele preferate. Îmi place și varianta apă de toaletă, nu-mi displace nici varianta Elixir, dar apa de parfum e preferata mea. Port parfumul ăsta când am nevoie de ceva care să-mi facă bine, e parfumul pe care îl iau cel mai des la mine când plec în vacanță. E un floral lemnos cu caracter care pe mine miroase extrem de bine.

Produsele pentru buze de la Givenchy rămân printre prefereratele mele. Ultima noutate pentru mine este uleiul de buze de care am povestit recent, însă îmi plac la fel de mult rujurile și balsamurile lor pentru buze. Sunt scumpe dar se simt într-un mare fel pe buze, iar aspectul este unul care mie îmi place mult.

Cele mai purtate brățari ale mele sunt de la Ducett, un brand olandez care îmi place la nebunie - bijuteriile lor nu conțin nichel și pielea mea sensibilă le tolerează extrem de bine, sunt waterproof și permit personalizare. Au lansat recent colecția Aura și mă gândesc serios la un colier personalizat, chiar dacă port mult mai rar ceva la gât decât o făceam acum niște ani.


Deja e foarte cald și asta mă face să stau mai puțin în bucătărie. Blatul de pinsa de la Vilgain e preferatul meu (doar 5 ingrediente, dospire 48 de ore și e făcut cu ulei de măsline), îmi place să-l bag la cuptor 5-7 minute și să adaug toppingurile reci: pesto, roșii cherry, prosciutto și burrata. Variez ce pun pe blat, dar combinația asta e cea la care apelez cel mai des. De obicei pun și frunze de busuioc, dar ultima dată nu am avut în casă.

Tu ce mici plăceri ai zilele astea?

Read More

Semi di Lino Diamond Illuminating de la Alfaparf Milano

26.5.26

Mi se întâmplă uneori să fiu curioasă și să vreau să încerc o anumită gamă sau un brand care mi se pare interesant, să cumpăr produsele, dar din diverse cauze să treacă ceva vreme până să le și folosesc. Exact așa mi s-a întâmplat cu produsele de care vreau să vă spun mai multe astăzi - le-am luat acum aproape un an de aici, dar le-am folosit de-abia în ultimele săptămâni.

Alfaparf Milano m-a atras din mai multe motive: este unul dintre cele mai respectate și puternice branduri de îngrijire a părului din segmentul profesional (de salon), italienii pur accent pe estetică și inovație, iar formulele lor au în bună parte tehnologia Urban Defence Pro (gândită ca un scut anti-poluare) și complexul Shine Fix + Color Fix (formule patentate care prelungesc intensitatea culorii și oferă o strălucire de lungă durată).

Linia lor de îngrijire pentru acasă se numește Semi di Lino (e pe bază de semințe de in) și sunt mai multe game în funcție de nevoi. Eu am ales Diamond care este pentru părul normal, obosit sau tern și care promite că revitalizează și oferă o strălucire de diamant. 

Am folosit toate cele 4 produse din gamă, singurul pe care îl mai am e fluidul Extraordinary All-in-1, celelalte sunt deja în sacoșa cu produse terminate. Este un produs leave-in care nu necesită clătire, are un miros care îmi place mult (citrice, flori, lemn și mosc), dar care nu mi se pare că rămâne mult în păr și face ce spune că face.

Conferă strălucire, lasă părul neted și ușor de pieptănat, oferă protecție termică (eu la partea cu protecție împotriva razelor UV sunt sceptică - am scris în trecut mult despre asta pe blog, gama asta se laudă cu o combinație de filtre UBA și UVB, însă e greu să vezi dacă funcționează sau nu), previne despicarea vârfurilor și electrizarea părului. Îmi place și prin urmare mi-am mai luat alte două produse de tip leave-in de la brand să văd cum sunt. 


Șamponul este fără sulfați și este printre cele mai reușite fără sulfați pe care le-am încercat, reușește să curețe blând părul, este delicat cu scalpul și oferă strălucire. Balsamul nu încarcă deloc și oferă strălucire părului, iar masca este exact ce aștept eu de la un astfel de produs. Le-am folosit cu plăcere, mi-a plăcut cum mi-am simțit părul cât le-am folosit, dar - obiectiv vorbind - Wella este o opțiune mai bună pentru părul meu.

Ce am apreciat la produsele astea: textura senzorială fină (care contează la un astfel de produs), parfumul fin și concentrațiile mari de ingrediente active. Gama pe care am ales-o eu este focusată pe strălucire la suprafață și face asta foarte bine, părul meu fiind sănătos nu am văzut ceva spectaculos pe textură, elasticitate sau fluiditate, dar știu că asta ține strict de gama pe care am ales-o. 

Am intenția pe viitor să încerc gama Smooth care are un complex Frizz Defeat Protein și care sunt convinsă că o să fie altceva pentru părul meu. Iar dacă părul meu ar fi deteriorat m-aș duce spre Reconstruction, mi se pare că astea două game sunt cele mai interesante de la ei.

Dacă ați încercat produse Alfaparf Milano aș vrea să îmi spuneți cum vi s-au părut.

Read More

7 într-o săptămână #554

24.5.26

A mai trecut o săptămână și suntem și mai aproape de vară, iar câteodată mi se pare ireal cum a trecut aproape jumătate de an. Au fost luni pline și intense, multe dintre zile au fost ca un roller coaster și de-abia am așteptat să vină sfârșitul de săptămână să-mi trag sufletul, exact cum s-a întâmplat și zilele astea. 

Plăcerile mele de săptămâna asta au fost mici, dar importante: bijuterii pe care nu le-am purtat în ultima vreme, încercat parfumuri noi (eram extrem de curioasă de Amber Musk de la Aerin, însă este prea old school și rigid pe pielea mea ca să mă încânte), mic dejun savurat în tihnă (cu cât mai mulți antioxidanți din fructe de pădure) și flori perfect de imperfecte.


Mi-am luat câteva produse zilele astea, le-am prins la niște oferte foarte bune. Produsele din gama Visible Repair de la Londa au mai apărut pe blog pentru că sunt o constantă de ceva vreme în modul în care am grijă de părul meu. Am luat șamponul și balsamul (fiecare la 1000 ml) + 2 măști (750 ml) cu 135 lei la o ofertă pe Trendyol de la un vânzător din România. 

Iar de la Bielenda am luat două produse pentru exfolierea corpului, unul cu piersică și kombucha și celălalt cu matcha albastră și afine + am primit cadou o apă micelară la 500 ml, am dat până în 45 de lei pe ele pe Notino. Bielenda este un brand polonez de care am povestit de multe ori de-a lungul anilor, am avut multe produse bune de la ei.


Sfârșitul de săptămână a fost cu somn, relaxare și timp în liniște. Am dat o comandă la Sezamo pentru ce aveam nevoie și am găsit în categoria cu salvează alimente mure cu 70%, așa că am profitat. Au venit în stare impecabilă, exact cum mă așteptam, ăsta fiind unul dintre motivele pentru care am rămas fidelă magazinului. Am descoperit printre noutățile de pe site gulie violet, așa că am luat una să văd cum e pentru că nu știam că există.

Ne-am uitat de cazare la munte pentru câteva nopți la început de iunie, însă când am verificat prognoza meteo și am văzut ploi am renunțat la idee, mai ales că nu știu dacă Alma în situația actuală ar sta liniștită dacă aș lipsi mai multe zile. Am făcut curat și am parfumat prin casă cu Sunshine Vanilla de la Cashmere Aroma, o descoperire recentă care îmi place la nebunie - e o vanilie solară extrem de reușită. Cei de la Cashmere au lansat zilele astea un produs nou - săpun spumă - și mi-au trimis toate 6 variantele disponibile, de-abia aștept să vă povestesc de ele pentru că au făcut - din nou - o treabă nemaipomenită.


Săptămâna voastră cum a fost?

Read More

Lucruri mici pe care le fac pentru propria mea plăcere

20.5.26

Lucrurile mici sunt alea care schimbă tot, obiceiurile alea care te fac zâmbești, momentele pe care ți le acorzi ție și plăcerilor tale - pentru mine sunt esențiale, sunt cele care mă ajută să îmi păstrez mintea sănătoasă într-o lume care pare că a luat-o razna și în fiecare zi șochează cu ceva negativ și care te face să te gândești încotro ne îndreptăm.

Îmi place să colorez, este o activitate pe care am redescoperit-o în ultimoii 2-3 ani și care îi oferă minții mele pauza de care are nevoie - nu mă mai gândesc la ce nu e bine, la ce nu a făcut unul sau altul, nu mai vreau să rezolv probleme care nici nu sunt ale mele, sunt doar prezentă. Eu, culorile și inspirația de moment, nu caut perfecțiune, nu mă întind cu zilele la o imagine, las toată energia mea să circule.

Îmi satisfac poftele atunci când le am, indiferent că e vorba de ceva de mâncare sau de un obiect pe care mi-l doresc (și pe care mi-l pot permite). Deși în majoritatea timpului aleg să consum alimente nutritive și care știu că nu sunt calorii goale, dacă am poftă de sushi comand sushi, dacă am poftă de paste fac paste și le savurez. Nu cred în nimic restrictiv în niciun domeniu, cred însă - cu tărie - în echilibru și în alegeri inteligente.



Îmi place să încerc produse noi de îngrijire a pielii, îmi place să descopăr branduri noi, dar în egală măsură să descopăr tehnologii noi. Îmi place să văd cum reacționează pielea mea la anumite ingrediente și fac asta din pasiune, nu pentru că trebuie sau pentru că îmi aduce ceva. Blogul mi-a oferit din punctul ăsta de vedere multe oportunități, dar m-a făcut să fiu și mai selectivă și mai atentă la ce aleg să recomand.


Parfumurile sunt una dintre plăcerile mele, îmi place să descopăr note, să văd cum reacționează cu pielea mea, am parfumuri pe care le port doar în anumite momente și parfumuri care mă duc direct cu gândul undeva. Sunt unele care nu mă tentează deloc, altele care îmi stârnesc interesul și asta pentru mine este o călătorie într-o lume care mă fascinează și mă face să învăț mereu lucruri interesante.  

Cititul este parte importantă a vieții mele, chiar și în perioadele când ochii îmi sunt foarte obosiți, modul în care aleg ce citesc este strict legat de cum mă simt și ce se întâmplă în perioada respectivă în viața mea. Recent am avut o perioadă în care am citit numai thrillere, acum am schimbat genul pentru că asta am simțit.

Florile mă fac mereu să zâmbesc și nu mă refer la cine știe ce buchete sofisticate, ci la flori colorate și vesele care mi se pare că fac viața și casa mai frumoase. Îmi place în egală măsură să ofer și să primesc flori.


Să îmi ofer minute bune de răsfăț la finalul unei zile nebune mi se pare ceva extraordinar, folosesc timpul ăla pentru a mă desprinde de nebunia de peste zi și a mă conecta la liniște. Fie că e vorba de o cremă pentru corp, o aromă care umple casa sau un tratament pentru păr fac asta în mod conștient și ajunge să devină ca un mic ritual al meu cu mine.


Fiecare zi înseamnă un pas înainte pentru mine, vreau să învăț lucruri noi, vreau să înțeleg mecanismul din spatele lucrurilor, vreau să fiu o versiune mai bună a mea - pentru mine. Am acceptat cu mult timp în urmă că superficialitatea și compromisurile nu prea au ce să caute în viața mea, am acceptat că sunt perfecționistă și am acceptat presiunea care vine cu asta, dar am înțeles și ce mă face fericită și aleg să găsesc în fiecare zi ceva ce mă face să zâmbesc. 

La tine cum e?

Read More

7 într-o săptămână #553

17.5.26

Chiar nu știu să descriu săptămâna asta. A fost plină, a fost obositoare, mi-a pus nervii la încercare și nici nu am dormit cât aș fi avut nevoie ca să am energie să fac tot. Partea bună e că am luat niște decizii pe care le-am tot amânat și am făcut mulți pași într-o anumită direcție, iar asta cumva a diminuat presiunea pe care eu o pusesem pe mine.

Mi-am acordat mai mult timp zilele astea pentru că așa am simțit. Am folosit produse din cutia celor de la Pick'N'Dazzle cu Skincyclopedia - serul ăsta cu 10% Matrixyl 3000 mi se pare foarte reușit, dacă aveți buget limitat și căutați un produs eficient și ieftin cu peptide merită din plin. Găsiți cutia aici, costă 135 lei (5 produse + parfumul Sentier la 10 ml) și vă mai recomand să vă uitați și la The Skincare Expert Box care e 149 lei și printre produse are C15 Super Booster de la Paula's Choice care costă doar el 322 lei.

Am continuat cu curățenia printre produsele pe care le am, am ordonat prin sertare ce vreau să folosesc mai des și am încercat să îmi dau seama de niște lucruri legate de modul în care ajung să decid că vreau un produs anume. Am schimbat misturile de corp, am trecut de la cele gurmande la cele mai fresh și mai potrivite pentru perioada asta caldă. 


Am mâncat des în ultima perioadă sparanghel pentru că am tot găsit la ofertă, iar combinația asta cu mozzarella mini și roșii cherry (+ semințe de susan) este una care îmi place la nebunie. Prefer să pregătesc chestii proaspete și gustoase, adaug la final o linguriță de ulei de măsline de calitate și am o masă rapidă care e exact pe gustul meu.

De-abia am așteptat finalul de săptămână să mă relaxez după zile întregi cu ochii în monitoare și cu multe de bifat pe lista cu lucruri de făcut. Am citit Una dintre noi a murit scrisă de Jeneva Rose, autoarea de care am mai povestit recent, mi-a plăcut, dar am realizat că am citit prea multe thrillere în ultima vreme și trebuie să trec la altceva. M-am bucurat de flori și de soare (cât a fost?, am încercat să fiu cât mai prezentă în fiecare moment pentru că instinctul meu natural este să mă retrag în lumea mea.


Săptămâna voastră cum a fost?

Read More

Ce noutăți am încercat și mi-au plăcut

14.5.26

Am adunat câteva produse pe care le-am încercat în ultima perioadă și mi-au plăcut mult, am vrut să vă povestesc mai multe despre ele pentru că mi-au stârnit interesul și dacă nu aș face genul ăsta de postare nu aș mai reuși să vă spun ce cred că merită încercat. Sunt și mostre în postarea asta, dar vă spun ce și cum la fiecare.

O să încep cu Mediterannean Honeysuckle de la Aerin, am mai multe mostre și dacă nu aș avea atâtea parfumuri l-aș cumpăra fără să stau pe gânduri. Eu am luat mostrele de aici, nu știu dacă Aerin are produse în altă parte în România. Pentru mine parfumul ăsta e nostalgic și îmi trezește niște amintiri de care am povestit pe Instagram - dar referindu-mă strict la cum miroase pe pielea mea. 

E energic și solar, Mâna Maicii Domnului, care de obicei e siropoasă și greoaie, devine ușor acidă în combinație cu bergamota și grepfruitul. E elegant și perfect pentru vremea caldă, ce m-a surprins este că rezistă destul de bine pe pielea mea care de obicei "mănâncă" astfel de note.

De când am văzut că Givenchy a lansat un ulei de buze am știut că vreau să-l încerc. Perfecto Serum Lip Oil (varianta asta e 00 - Rose Quartz) promite îngrijirea oferită de un ulei, strălucirea unui gloss și senzația unui ser lejer și le bifează pe toate trei după părerea mea. Ambalajul îmi place mult, aplicatorul este printre cele mai bune pe care le-am folosit la un astfel de produs și l-am folosit foarte des. Arată impecabil pe buze, hidratarea este de durată și nu este deloc lipicios, au făcut din punctul ăsta de vedere o treabă nemaipomenită.

Dacă ar fi să fac un top al uleiurilor de buze care îmi plac ar fi printre primele, fără dubii. Asta nu înseamnă că e cel mai cel sau că are o formulă perfectă (dacă ar exista așa ceva). Are mentol pentru că asta îi dă efectul de plumping (și se simte destul de puternic după aplicare, nu este inconfortabil, dar se simte) și are și parfum, așa că dacă aveți buze sensibile mai bine nu. 


Cashmere Aroma a lansat Reverie 46, inspirat de Guidance 45 (varianta intensă a lui Guidance) de la Amouge și e super reușit, vine atât ca body mist, cât și ca gel de duș. Este puternic, intens și cu caracter, am apucat să mă bucur de el imediat ce l-am primit și l-am pus la păstrare pentru la toamnă pentru că genul ăsta de aroma e de vreme rece pentru mine. 

Pere, tămâie, alune, apă de trandafir, piper roz, migdale amare, șofran, iasomie, lemn de osmanthus, lemn de santal și de akiga, ambergris, ambretă și vanilie cremoasă, toate se combina într-o nebunie care te îmbracă și te fascinează. Cei de la Cashmere Aroma folosesc concentrații de parfum mai apropiate de cele care se folosesc în parfumuri, nu de cele care se folosesc în produsele de genul ăsta, așa că aromele sunt intense și se simt ore întregi, iar Reverie 46 excelează la capitolul ăsta. 

Am primit Hyaluronic Acid Airy Sun Stick de la ISNtree cadou la o comandă și l-am tot folosit pe tatuajele de pe mână de când e așa cald. Așa cum am mai spus eu nu folosesc produse de tip stick pe ten, deci nu pot să spun cum se comportă pe față, dar am citit păreri bune despre el pe partea asta.

Îmi place mult - are o formulă cu 8 tipuri de acid hialuronic, forma de lacrimă (eu așa o văd) îl face extrem de ușor de aplicat și are textura potrivită, mi se pare că are și o senzație ușoară de răcorire pe piele, nu miroase, nu lasă cast alb, face exact ce promite.


Ultra Facial Meltdown Recovery Cream de la Kiehl's mi-a atras atenția de anul trecut de când s-a lansat și am tot zis că ajung într-un magazin să încerc produsul, dar nu s-a întâmplat, așa că până la urmă luat câteva mostre să văd cum e. Și formula nu m-a dezamăgit deloc - varianta clasică a fost îmbogățită cu fulgi de ovăz coloidal și bisabolul și pentru un ten sensibil și reactiv este de mare ajutor.

Calmează, hidratează, reface bariera cutanată și reduce semnele de roșeață, nu sunt eu mare fană a produselor Kiehl's, dar gama Ultra Facial mi-a plăcut mereu, iar produsul ăsta merită toate laudele. Posibil pe viitor să îl iau în format full size pentru că este exact ce am crezut eu că va fi. 


Știți vreunul dintre produse?

Read More

Dimineață de mai

12.5.26

Azi e una dintre diminețile în care trag de mine să funcționez, am dormit destul de mult, dar am visat toată noaptea și m-am trezit cu un sentiment de "azi n-am chef" care mă apasă și care nu este deloc compatibil cu lista lungă de lucruri pe care le-am în agendă azi. Bine măcar că am lista cu lucruri urgente de ieri, altfel cine știe ... 

Partea de îngrijire din dimineața asta a fost rapidă: curățare și toner din gama Calm de la Paula's Choice, mistul cu antioxidanți de la Niod (am povestit luna trecută de el în postarea despre longevitate și biohacking) pe care mă gândesc serios să îl iau din nou și crema cu SPF tot din gama Calm. Are filtre minerale și ochii mei o tolerează bine, nu prea îmi place mirosul.

Mi-am făcut un ceai și micul dejun a fost unul care să îmi dea energie: o felie de pâine cu maia, cremă de brânză făcută de mine din cottage cheese și germeni de ridiche, 2 ouă fierte, roșii și mini ardei crunchy.


Am zis să îi mai dau o sansă lui Plage de Figuier, este cel pe care am vrut cel mai mult să-l încerc din colecția Mediterannean Essences lansată de Chloe în Atelier des Fleurs, dar nu ... nu are nimic spectaculos, pe mine e apos și aerisit, ca o apă de ploaie cu ceva verde neinteresant. Clar nu e smochina care să îmi placă, celelalte trei din colecție (aici am scris de ele) sunt o poveste, în schimb acesta nu e. Cel puțin nu e pe pielea mea.

Am niște drumuri de făcut mai târziu și geanta mea nu arată cum e de obicei - nu car după mine multe, dar azi am pus așa: căștile (am de așteptat undeva și să profit de timp să lucrez la ceva), o doză cu apă cu magneziu, sprayul cu magneziu de la BetterYou (am o problemă musculară și încerc să mă ajut cum pot), Migra Pure de la Puressetiel, un produs de buze de la Kiko, Bariederm de la Uriage (am o zonă sensibilă pe braț) și un SPF pentru reaplicare în cazul în care se lungesc treburile și am nevoie să reaplic.

Ziua voastră cum e?

Read More