Se afișează postările cu eticheta ajutor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ajutor. Afișați toate postările

Skin recovery (dupa zile de zacut)

6.1.15


Cum sa incep eu postarea asta? N-am iesit din casa de anul trecut, ultimele zile mi le-am petrecut mai mult in pat (reprize de "somn" de peste 14 ore) si au fost cateva zile cand nici macar cu o crema nu mi-am dat pe fata (chiar a fost ultimul lucru la care sa-mi stea mintea), asa ca de azi tenul meu intra in program de recuperare intensiva. Nu pot sa zic ca arata prea rau tinand cont de cum m-am simtit eu, dar nici incantata nu sunt.

Cand e vorba de perioada de dupa o raceala de genul asta eu am cateva reguli simple: multa apa (si ma refer la aia de baut, eu chiar simt ca ma ajuta), somn de calitate (nu d-ala cu transpirat si invartit pe toate partile cum am avut eu parte), cat mai putine produse pe ten (ma refer la alea de ingrijire, tot ce n-are tenul meu nevoie acum e o avalansa careia sa nu ii faca fata), masti hidratante (nici nu-mi plac) si multa vitamina C (nu m-am mai dus sa aduc mandarinele pentru poza, dar exista). Asa ca m-am gandit sa va arat si ce am de gand sa folosesc (sau am folosit cand mi-am amintit): 

OxyChay de la Plush (vitamina C enzimatica, ceai alb, rosu si verde) imi place mult de tot si simt ca tenul meu se bucura de el, o sa va povestesc mai multe despre produsele astea curand - l-am folosit (aproape) in fiecare seara

uleiul de macese de la Pai a fost un fel de salvator cand pielea mea dadea semne ca nu mai poate - e mereu prezent pe noptiera mea, insa il folosesc doar cand simt ca pielea mea are nevoie de ajutor urgent

Polygonum Dry Lips Ointment de la Moraz mi-a fost prieten bun in perioada asta, nu atat pentru buze, cat pentru pielea din jurul nasului - desi mi-am suflat nasul de ... cine mai stie cate ... ori nu mi s-a uscat deloc pielea si nici nu s-a inrosit, dar stiam ca asa va fi ca m-am mai bazat si alta data pe el

masca hidratanta cu ulei de masline de la Skinlite e mereu prezenta in casa mea pentru ca face ce promite si e usor de folosit (doar v-am mai spus ca ador mastile sheet-type)

Mixed Tocopherols Vitamin E de la Now Foods (luate de pe iHerb acum ceva vreme) am inceput sa le iau de vreo 2-3 zile pentru ca simt ca e cazul sa-mi ajut putin tenul cu niste antioxidanti (macar ideea ca fac ceva si tot ma va ajuta)

Cam astea-s planurile mele marete pentru zilele astea de recuperare. Voi pe ce va bazati cand aveti nevoie de ajutor pentru tenul vostru?
Read More

Cand picioarele mele "tipa" dupa ... Compeed

6.7.12

Vara, sandale inalte, nopti pierdute (depinde fiecare cum le pierde, la dans, la plimbare, la ....) ... dar totul se plateste! Si cand iti chinui picioarele in cele mai noi incaltari ale tale de care esti tare mandra, cine te mai salveaza? 

N-as putea sa raspund in locul vostru, dar pot sa va spun ce m-a ajutat pe mine ... Compeed, mai exact plasturii de la Compeed. Si nu m-au ajutat numai pe mine ci si pe prietena mea care a decis in una din serile in care am iesit sa-si ia noii ei balerini inflorati. Ea cu balerinii, eu cu sandalele cu platforma (care pana atunci mi se pareau foarte comode) ... nu vreti sa stiti insa ce parere au avut picioarele noastre dupa vreo 3 ore de plimbat. 

Dar cum eu in geanta am ce-mi trebuie, mi-am amintit de plasturii Compeed primiti acum cateva saptamani (si pe care nu am apucat sa-i incerc ca nu am avut motiv) si m-am rugat in gand sa fie ceea ce speram eu ca sunt. 


Si au fost. S-au aplicat foarte usor (am avut 2 feluri - pentru degete, ar fi fost bine sa ii am si pe cei pentru calcaie pentru prietena mea) si mi s-au parut foarte flexibili. Fata de plasturii cu care eram obisnuita, cei de la Compeed nu s-au miscat deloc si nici nu mi-au dat senzatia ca am ceva pe picior, se simteau ca o a doua piele.

Durerea a disparut imediat ce am aplicat plasturii si am putut merge normal si nici nu ne-am stricat seara asa cum am crezut ca se va intampla initial. Si au rezistat destul de bine pe picior 3 zile (ca doar nu degeaba se lauda ca-s o bariera impotriva apei, prafului si a bacteriilor) si poate ar mai fi rezistat daca nu ii scoteam eu.

Imi place ambalajul, este practic, usor de tinut in geanta, plasturii mi se par geniali si te salveaza cand crezi ca totul este compromis. Acum vreau sa imi iau stickul de la Compeed care impiedica formarea basicilor si sa-l tin in geanta ca un tratament preventiv.

Ati incercat vreunul din produsele astea de la Compeed? Cum vi s-a parut? Daca nu, va recomand sa le incercati pentru ca va vor salva cand o sa aveti mai multa nevoie.

Read More

Metoda Wayne Goss pentru piele uscata - functioneaza?

12.12.11

Cand am vazut videoclipul lui Wayne Goss pe youtube (il gasiti mai jos daca nu stiti despre ce e vorba), mi-am dat seama ca am in casa tot ce-mi trebuie ca sa il incerc si cum pata uscata de pe nas (de care v-am mai zis) isi facea de cap zilele alea si eu deja ajunsesem la exasperare, mi-am zis ca n-am nimic de pierdut si tinand cont de vremea asta rece si nevoile crescute de hidratare ale tenului, am inceput in aceeasi seara sa aplic metoda lui.


Am amestecat apa cu glicerina lichida (eu am luat-o de pe ebay acum ceva vreme), am pus un plic de bicarbonat de sodiu intr-un borcanel de sticla si l-am dus in baie langa cleanserul de la Clinique pe care vroiam sa-l incerc, amestecul de ulei il aveam deja (limba mielului si trandafir salbatic), iar vaselina o am mereu la indemana.

Ce fac practic? La dus/ baie amestec bicarbonatul de sodiu cu cleanserul si imi exfoliez usor tenul (atentie ca textura va fi una lichida si s-ar putea sa-l "pierdeti" inainte de a ajunge pe fata), dupa ce ies din baie imi pulverizez pe fata amestecul de apa cu glicerina sau Fix+ de la MAC (la fel de bine merge si apa termala), masez bine amestecul de ulei pe ten si dupa intind un strat cat mai subtire de vaselina pentru a "sigila" tot.

Efectul? Dimineata tenul meu este hidratat, catifelat cum n-a fost niciodata si am primit ceva remarci ca pare mai luminos. Pata mea uscata nu s-a vindecat in intregime, insa aspectul ei s-a imbunatatit vizibil si cred ca in circa 2 saptamani problema o sa dispara de tot.

In prima saptamana am facut asta in fiecare seara, dupa aia la 2-3 zile, iar acum chiar si mai rar (cand imi amintesc sau am mai mult timp pentru mine) iar tenul imi este in continuare hidratat si arata mult mai bine.

Il recomand? Da, pentru vremea asta este mai mult decat potrivit, iar daca va confruntati cu piele uscata (chiar si pe portiuni mici - cum era cazul meu cu pata de pe lateralul nasului), s-ar putea sa functioneze si pentru voi. Si banuiesc ca pentru un ten uscat va face intr-adevar o diferenta uriasa.

Daca vreauna dintre voi a incercat metoda asta, as vrea sa stiu cum vi s-a parut si daca pentru voi a dat sau nu rezultate.
Read More

10 mituri despre piele & Cum sa tinem microbii departe de cosmetice

17.3.11

Am dat mai devreme peste niste articole pe siteul lui Oprah care mi s-au parut interesante si cred ca veti gasi informatii utile, mai mult sau mai putin necunoscute voua, dar pe care nu cred ca strica niciodata sa le recitesti si sa-ti reamintesti anumite lucruri. Nu sunt de acord cu tot ce scrie acolo, dar mi se pare ok sa privesti lucrurile si din alta perspectiva.

Primul prezinta 10 mituri despre piele si il puteti citi aici.

Iar al doilea ne invata cum sa tinem microbii departe de produsele cosmetice si il puteti citi aici.
Read More

10 modalitati de a folosi "a facial mist"

27.2.11

Cautand niste informatii pe net, am dat de un articol (il gasiti aici) care prezenta 10 modalitati de a folosi un spray facial (apa termala, cumparat sau home-made) si informatiile mi s-au parut interesante desi multe din ele le stiam si probabil le stiti si voi.

Propunerea numarul 1 (vezi articolul) am citit-o acum ceva vreme si am incercat-o si chiar mi se pare ca exista o diferenta.

Propunerea numarul 2 nu mi-a trecut niciodata prin minte pana acum, insa am s-o incerc macar de curiozitate.

Restul propunerilor intr-un fel sau altul le stiam si le-am incercat intr-un anumit moment.

Voi ce parere aveti?
Read More

Ajutor: Cum aplic pudra de fixare machiaj?

11.12.10

Eu intotdeauna am folosit o pensula mare si fluffy pentru a aplica pudra (si in special pudra de fixare), insa de ceva vreme am inceput sa folosesc o pensula mai mica (gen pensula de blush) si sa aplic prin miscari scurte si usoare pudra si am vazut o diferenta destul de vizibila. Machiajul arata mai "finisat" si rezista mult mai bine pe fata.

Faceti si voi o incercare si spuneti-mi cum vi se pare. Cateodata e bine sa incalci regulile si sa folosesti un produs cu totul altfel decat este indicat.

Si un alt "truc" pe care l-am folosit in ultima perioada - nu stiu daca "truc" e bine folosit, dar nu este asa important cuvantul folosit - aplic primere diferite pe portiuni diferite ale fetei (matifiant pe zona T, verde pe zonele cu roseata si Cicaplast pe zonele uscate)  si machiajul meu arata mult mai bine (am primit niste complimente cat de luminos si sanatos imi pare tenul in niste zile in care nu eram tocmai intr-o forma foarte buna).

O alta incercare o voi face saptamana viitoare: vreau sa aplic corectorul pe cosuri si zone mici cu probleme cu o pensula foarte mica (pentru precizie) - si cand spun mica, ma refer minuscula - si ulterior sa folosesc pensula de blending. O sa va tin la curent daca este sau nu o reusita.

Voi ce metode noi de aplicare a machiajului/ de folosire a produselor ati descoperit in ultima vreme?
Read More

dedeea va cere ajutorul

7.10.10

Mai devreme am primit un mail de la una din cititoare - are nevoie de inventivitatea noastra. Aveti mai jos mailul ei:

"Buna Camelia.
Am o mare rugaminte la tine. Stiu ca te deranjez intrucat ai si giveaway-ul in acest moment, dar sper ca ma poti ajuta intr-o problema.
Intr-o saptamana am o prezentare de moda cu tema ,,materiale reciclabile'', iar mie imi place tare mult rochita pe care a purtat-o Carrie in Sex in the city 2 (am atasat si o poza).
Nu stiu ce materiale reciclabile as putea folosi pentru a creea aceasta rochie. De asemenea niste sfaturi pentru  fabricarea ei ar fi perfecte.
Te rog poti face o postare ? Poate vreo fata are vreo idee ... nu stiu :(.

Multumesc din suflet:* o seara placuta si scuze inca o data pentru deranjul creat."


Ce ziceti fetelor? Vreuna dintre voi are inspiratie la ora asta? Pun mai jos poza de inspiratie si astept ideile voastre.



Read More

Pareri despre EBAY

28.9.10

In ultima vreme am tot primit intrebari legate de paypal, ebay, shopping on-line, etc. si cateva dintre voi chiar mi-ati cerut sa fac o postare despre ebay, asa ca azi m-am hotarat sa scriu despre cumparaturile facute pe ebay.

Parerea mea despre shoppingul on-line si siteuri de pe care am comandat o gasiti aici.

Ca metoda de plata pentru ebay, recomand paypal (pe care de altfel il folosesc la plata pe majoritatea siteurilor de unde cumpar). Epurica a scris astazi o prima postare despre ebay si a acoperit foarte bine subiectul paypal. Gasiti aici postarea ei in care a explicat cum se face un cont pe paypal. Nu are rost sa scriu si eu acelasi lucru. Cardul pe care il folosesc eu si nu am avut in ultimii 5 ani nici o problema pe nici un site este Visa Electron de la Raiffeisen. Daca aveti intrebari despre plata prin paypal, scrieti nelamuririle in comentarii si am sa incerc sa le lamuresc.

Acum sa revenim la ebay. Ce este ebay? Un site unde gasesti oferte pentru orice-ti poate trece prin cap. Exista mai multe - nu stiu cum sa le zic - siteuri (.com / .co.uk/ .de/ .it/ .com.hk/ com.ch) - pe toate siteurile identificarea se face cu acelasi username si aceeasi parola (extensiile siteurilor reprezinta tara de unde gasiti cele mai multe oferte). Eu am folosit .com si co.uk - am peste 700 tranzactii efectuate in ultimii ani si nu pot pune ca am luat vreo teapa (este adevarat ca de-a lungul timpului mi-au disparut cateva colete, insa vina apartine Postei Romane, nu vanzatorilor).

Ce am cumparat de pe ebay? Cred ca ar fi mai simplu sa zic ce n-am cumparat, dar o sa incerc sa sintezez putin: haine, incaltaminte, cosmetice (de la produse de make-up pana la vopsea de par, masti, parfumuri), produse pentru catei, accesorii pentru casa, stickere de perete, aparate de masaj, bijuterii, jucarii, haine de copii, aparatura mica si multe multe altele.

O sa va impartasesc mai jos modul in care caut, gasesc si cumpar eu un produs. Nu spun nici ca e modul bun, nici cel prost, ci doar felul in care o fac eu.

Pe ebay poti cumpara un produs la un pret fix "buy it now", poti face o oferta atunci cand vanzatorul afiseaza un pret fix, dar mentioneaza ca este dispus sa accepte si o oferta "Best Offer" sau poti licita pentru un produs (pretul de pornire poate pleca de la 0.99 si cumpara acela ce ofera mai mult - tu introduci pretul maxim pe care esti dispus sa-l oferi si sistemul liciteaza automat pentru tine pana la suma maxima pe care ai introdus-o).

Taxele de transport sunt mentionate la fiecare produs in parte si difera de la vanzator la vanzator (si un functie de metoda de livrare folosita). Sunt multi care nu livreaza in afara tarii unde se gaseste articolul (in coloana din stanga a ebayului aveti optiunea sa alegeti detalii despre produs, vanzator, destinatiile de livrare, etc. - foarte utile de altfel cand cauti un articol care sute sau mii de produse disponibile). Din experienta va spun ca de multe ori, vanzatorii sunt dispusi sa livreze si in afara tarii lor (cei ce nu fac asta mentioneaza clar in cadrul licitatiei acest lucru - daca nu e mentionat, nu strica sa puneti o intrebare si sa cereti 'shipping cost to Romania', foarte posibil sa primiti un raspuns pozitiv).

De asemenea daca doriti sa cumparati mai multe produse de la un singur vanzator si nu are mentionat la shipping ca combina tarifele, puteti pune o intrebare (si altfel scutiti niste bani). In cazul in care vanzatorul are o politica de "combined shipping" (de exemplu taxa e 4 + 1/ fiecare produs cumparat in plus) insa cand doriti sa platiti acest discount de transport nu apare, aveti posibilitatea sa cereti vanzatorului o factura si el va ajusta automat costul transportului.

Puteti cauta un produs intrand in categorii si selectand subcategoria din care face parte sau puteti sa tastati denumirea cat mai exact a produsului (si ulterior din cele afisate sa selectati diverse optiuni care sa micsoreze cautarea).

In momentul in care gasiti produsul cautat si taxa de transport vi se pare ok, verificati feedbackul vanzatorului (si mare atentie - verificati sa aiba feedbackuri pe tipul de produs pe care vreti sa-l cumparati; daca de exemplu vanzatorul are 1000 de calificative pozitive insa el a vandut pana acum creioane si acum vinde parfumuri, sa zicem, degeaba are 1000 de pozitive).

Sunt multi vanzatori care cer plata instant dupa incheierea tranzactiei (daca nu aveti banii in cont, nu cumparati produsele cu "instant payment required"). Multi precizeaza cate zile sunt dispusi sa astepte sa primeasca banii. Indicat este sa platiti imediat pentru a grabi tranzactia.

Luati in calcul locul de unde se expediaza coletul si nu aveti pretentii absurde (gen sa-mi ajunga maine sau peste 2 zile). Coletele din UK ajung intre 2 si 10 zile (Signed-For inseamna ca semnati la primirea coletului si coletul este asigurat) si se ridica de la oficiul postal de care apartineti. Coletele din USA ajung in 2-3 saptamani (First Class), 10-14 zile (Priority Mail) si 2-5 zile (Express) si se ridica din vama (se platesc taxe vamale si TVA - teoretic la colete cu valoare mai mare de 10 euro, practic depinde de vamasi - sunt vanzatori care bifeaza gift pe colet si atunci ati scapat de taxe, insa nu puteti pretinde acest lucru si tine strict de ei - mai ales atunci cand este vorba de o valoare mai mare). Coletele din Asia ajung in 20 - 40 zile si veti gasi multe oferte cu shipping gratuit deci merita asteptarea.

Nu uitati sa lasati feedback dupa ce primiti produsul (astfel stie si vanzatorul ca ati primit produsul si poate considera tranzactia incheiata). Sunt vanzatori care lasa feedback dupa ce se plateste produsul si altii care lasa feedback dupa ce il primesc de la cumparator ca sa stie ca totul este ok.

Prefer ebay pentru ca:

- am acces la marci pe care nu le gasesc in Romania

- pot cumpara la preturi mult mai bune decat as face-o aici (si de multe ori sunt sigura ca platesc un produs de calitate superioare, ceea ce e indoielnic la produsele cumparate de la noi, chiar si din magazine)

- gasesc produse de care in Romania n-a auzit nimeni

- imi place sa licitez si sa castig un produs

- ador shoppingul (sub orice forma se prezinta el)

si as putea sa va dau multe alte motive.

Nu stiu daca am acoperit tot ce trebuia referitor la cumparaturile de pe ebay, insa daca aveti nelamuriri, va astept cu comentarii.
Read More

Fond de ten - culoarea potrivita?

7.9.10

In ultima vreme m-am tot lovit de intrebari legate de nuanta fondului de ten, cum trebuie sa alegem, ce subtonuri are tenul nostru. Daca va apucati sa cautati pe net, o sa gasiti mii de explicatii si moduri de a-ti "cataloga" tenul si cu toate astea de multe ori ne trezim cu o nuanta gresita a fondului ten care pe fata noastra nu arata deloc natural.

O sa gasiti diverse catalogari, insa marea majoritate reduc totul la warm/ cool si sa nu uitam varianta subtonuri neutre. Cum determinam ce tip de ten avem? Cred ca cel mai simplu si uzual mod de a determina asta, e gandind warm = yellow si cool = roz, insa de multe ori lucrurile sunt un pic mai complicate de atat (si o sa gasiti diverse "metode" gen vene mai verzi sau mai albastre, palma peste o coala alba de hartie, etc.).

Cel mai bine e sa poti lua o mostra de fond de ten, s-o incerci acasa (lumina naturala/ artificiala) si sa vezi cum sa adapteaza tenului tau, insa de cele mai multe ori nu prea e posibil. Se stie ca este corect sa incerci fondul de ten pe maxilar, insa eu in magazine nu am prea vazut pe nimeni facand asta (ci mai degreaba incercatul pe mana e "sfant")

Ce-am invatat eu de-a lungul timpului? In doar cateva cuvinte.

Cool undertones:
- tenul este rozaliu, roz, rosu, bej sau maro in lumina soarelui
- bijuteriile de argint/ tonurile de gri la imbracaminte va fac sa aratati mai "vie"

Warm undertones:
- tenul este auriu, galben sau chiar verzui (olive skin) in lumina soarelui
- tonurile de auriu va fac sa aratati mai vibranta

Neutral tones:
- nu este evident nici unul din cele 2 subtonuri mentionate mai sus (roz/ galben), tenul avand atat subtonuri calde, cat si reci

E bine intotdeauna sa tinem cont de subtonurile tenului nostru atunci cand alegem nu numai culoarea fondului de ten (care este esentiala), ci si in alegerea hainelor si culorile cu care ne fardam (daca sunteti interesate, am sa revin intr-o alta postare).

Eu am subtonuri galbene si nu am putut niciodata sa folosesc fond de ten de la Clinique (au subtonuri roz evidente) si mi s-a intamplat cu multe alte firme sa nu gasesc o nuanta care sa se adapteze tenului meu (Lancome Maquimat caruia i-am facut review pe blog, am patit la fel cu Estee Lauder Double Wear Stay-In-Place Powder). Si sunt multe alte firme de make-up care tind sa aiba o preferinta spre anumite subtonuri ale pielii sau pur si simplu au pigmenti de culoare care nu se potrivesc unui anumit fond de ten.

Sa luam de exemplu cateva firme de cosmetice, sa vedem cum impart ei fondurile de ten si implicit culoarea tenului:

MAC

Fondurile de ten sunt impartite in NC si NW si numere (10-55 - nu stiu sigur daca 55 e cea mai inchisa nuanta la MAC). NC inseamna Neutral Cool, NW inseamna Neutral Warm. La anumite fonduri de ten exista si N (Neutral), C (Cool) si W (Warm). Aceasta imparire apare cam peste tot.
Face and Body este impartit in C (cool) si N (neutru) urmate de cifre de la 1 la 12 (1 fiind cea mai deschisa culoare).

Am gasit si NC = not cool (fondul de ten are subtonuri galbene) si NW = not warm (fondul de ten are subtonuri roz sau bej). Eu folosesc fond de ten NC (am subtonuri galbene), iar pentru concealerul de sub ochi aleg NW (subtonuri roz) care neutralizeaza cercurile inchise la culoare.

Daca ar fi sa ma iau dupa explicatiile cel mai des intalnite, ar trebui sa am un fond de ten NW (neutral warm) insa NW au subtonuri roz si NC au subtonuri galbene (am mai citit undeva ca sunt asa pentru ca daca ai ten cu subtonuri galbene alegi un fond de ten NW cu subtonuri roz care neutralizeaza galbenul si invers). Insa in cazul meu, nu a functionat asa niciodata.

Lancome

Fondurile de ten au o denumire urmata de 2 sau 3 cifre/ litere. Prima cifra arata cat de deschisa/ inchisa e culoarea (cifrele mici sunt nuante deschise), a doua litera subtonul fondului de ten (C - cool, N - neutral, W - warm), iar a treia cifra (daca exista) intensitatea culorii (cifra cea mai mica = cea mai deschisa nuanta).

Bobbi Brown

Gasiti aici cea mai utila "schita" pentru a stabili nuanta buna a fondului de ten si modul in care au impartit nuantele tenului.

Shu Uemura

Fondurile de ten au cate 3 cifre. Prima cifra iti spune cat de roz sau galben e (1 - cel mai roz, 9 - cel mai galben), a doua cifra - cat de inchisa e culoarea fondului de ten (0 este cea mai inchisa nuanta, 9 cea mai deschisa nuanta), iar a treia cifra iti spune "chroma" (daca fondul de ten are subtonuri albastre sau violet).

Si lista ar putea continua ... dar ma opresc aici. Astept sa-mi spuneti experienta voastra in alegerea unui fond de ten si cum ati stabilit ce ten aveti si ce fond de ten va trebuie.
Read More

Epilarea - cand, cat si mai ales cum

11.6.10

Pentru ca tot am avut cereri si tot au fost discutii privind epilarea, a venit si postarea. Nu cred ca sunt vreo experta in ale epilarii, insa pot sa va impartasesc din experienta mea si sa schimbam impresii si sfaturi.

Lama de ras - cred ca asta a fost inceputul pentru fiecare dintre noi si cred ca este "pacatul" la care ne intoarcem si acum. De ce nu este recomandat? Stim foarte bine: parul este taiat de la radacina si creste mai des si mai tepos si cel mai important creste repede (in cazul meu, dupa 24 de ore deja inteapa si e vizibil - neajunsurile de a fi bruneta) si daca esti neatenta poate deveni o preocupare periculoasa. Recunosc insa ca este metoda care o folosesc la axila (si din comoditate, dar mai ales din motive medicale - nu suport nimic in zona axilei - daca pun crema, ceara, etc. imi apare imediat o eruptie de dermatita de contact si nu mai scap saptamanii intregi). Avantaje? Costul, in primul rand, si faptul ca este la indemana (te poti "aranja" in orice moment acasa).



Crema depilatoare - eu folosesc Veet pentru piele sensibila. O varianta destul de costisitoare (eu pana acum vreo 2 luni luam la tub de 100 ml, insa mi-am luat de curand tubul de 400 ml care e mult mai convenabil), insa destul de usor de folosit - aplici crema, astepti 3-5 minute si iei cu spatula. Ce nu-mi place? Parul nu este smuls din radacina, ci este taiat/ retezat la fel ca in cazul lamei de ras. Ce-mi place? Este o metoda rapida (5 minute), o poti folosi acasa in orice moment si nu mi se pare ca indeseste parul ca in cazul lamei, insa creste cam in toate directiile. "Veţi obţine picioare netede pentru de două ori mai mult timp decât dacă aţi folosi lama de ras" = mi se pare exagerat (as zice ca dureaza ca o zi, doua mai mult decat rasul). Un alt punct in favoarea ei ar fi faptul sa se poate folosi pe orice zona (atentie!!! daca aveti rani sau iritatii pe anumite zone, nu aplicati pe zona respectiva)



Crema depilatoare spray - este valabil ce am scris mai sus la crema, cu mentiunea ca faci "mizerie" (si ma refer aici ca in timp ce crema o aplici pe portiuni, sprayul se imprastie peste tot) - eu una ma simt alunecoasa cand o folosesc si dupa trebuie sa fac curat in toata baia. Am folosit metoda asta de vreo 2 ori pe maini si picioare (cand a nascut tipa care ma epila cu ceara) si a fost o adevarata aventura. Chiar nu recomand - bani multi, mizerie si afecte de scurta durata.



Epilare cu ceara fierbinte - cea mai sigura as spune eu. Avantaje? Pe termen lung, rareste parul si il subtiaza si cel mai important il smulge cu radacina cu tot (eu am portiuni unde nu-mi mai creste par deloc si mi s-a rarit vizibil dupa ani de zile de epilare cu ceara). Dureaza mai mult decat oricare din celelalte metode. Dezavantaje? Costul (o epilare totala costa destul de mult in functie de salon), faptul ca trebuie sa-ti faci timp sa ajungi la cosmeticiana si timpul de asteptare (pana iti creste parul astfel incat sa poata fi luat cu ceara) si cel mai important in majoritatea cazurilor - durerea (eu ma numar printre norocoase intrucat nu prea simt discomfort si nici nu ma irit foarte rau, dar trebuie sa astept sa-mi creasca parul destul de lung pentru a se smulge, daca e prea scurt, se rupe si nu am rezolvat nimic). In cazul epilarii cu ceara este foarte importanta "mana" cosmeticienei - cred ca asta e secretul: sa se miste repede si sa aiba experienta. Consider ca este foarte important sa exfoliezi pielea inainte cu o zi de mersul la cosmeticiana, sa o hidratezi bine dupa epilare si daca stii ca ai pielea sensibila si se irita imediat sa folosesti o crema de calmare (cum i-am scris Adei intr-un comentariu la intrebarea ei, o prietena de-a mea jura pentru crema DIPROGENTA care se gaseste in farmacii). De asemenea de ajutor pot fi cremele dupa expunerea la soare care au proprietatea de a calma pielea incinsa si agresata.



Benzi de ceara rece - folosesc acelasi principiu ca epilarea cu ceara fierbinte, doar ca le poti folosi acasa. Mie nu-mi prea plac deoarece eu am firul de par destul de gros si de cele mai multe ori nu reusesc sa smulga parul si daca ai pilozitate excesiva, devine o metoda destul de costisitoare. Insa pentru anumite zone (mai sensibile) este o metoda foarte buna si sigura. Probabil ca trebuie sa incerc si alte tipuri de benzi si poate voi gasi ceva ce mi se va potrivi.


Ce alte metode ar mai fi? Epilatorul - un mare NU in cazul meu (nu-l suport deoarece mi se pare groaznica durerea - banuiesc ca are mare importanta si grosimea firului de par, insa tot nu m-as mai incumeta sa incerc dupa cateva experiente ingrozitoare cu aparate de firma si cu atenuator de durere). In ceea ce priveste epilarea definitiva, nu am experienta, nu stiu cazuri, deci nu ma pot exprima.

Pentru mine, sfanta este epilarea cu ceara fierbinte, insa mai pacatuiesc cu lama de ras si crema de epilat atunci cand am urgente.

Va astept cu experientele voastre, cu sfaturi, trucuri si alte informatii utile privind epilarea intrucat cred ca putem invata una de la alta cum sa ne facem viata mai usoara.
Read More

Ajutor: ce nuanta de fond de ten imi trebuie?

9.5.10

Mi s-a intamplat de multe ori sa vreau sa comand mostre al unui fond de ten pe care doream sa-l incerc si nu se gasea in Romania si sa nu stiu ce nuanta mi se potriveste. Sunt de parere ca mai bine dau cativa dolari/ euro pe cateva mostre si incerc produsul si nuanta inainte de a arunca mai multi bani pe un produs fara sa-l testez si sa descopar ca nu mi se potriveste. Am pierdut timp destul incercand sa gasesc informatii privind nuantele pe forumuri si bloguri, asa ca atunci cand am descoperit documentul din linkul pe care il voi posta, m-am declarat o femeie fericita.

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ao6y1ARypAgbdDFtMDFVZlZEcnd0T0d5bTQwMmhzVVE&hl=en

Sper sa va fie de folos!

Update: Foundation Matrix se gaseste acum aici.
Read More

Ajutor: "N-am dormit azi-noapte!"

21.4.10

Dimineata m-am "trezit" dupa o noapte ingrozitoare: aproape ca n-am inchis ochii, am racit ingrozitor, m-a durut toata carnea de pe mine, am tusit ore intregi, ma durea in gat de simteam ca innebunesc ... ce sa mai, am avut o noapte de cosmar; iar cand m-am uitat in oglinda mi-am dat seama ca nu pot iesi din casa cu fata aia: eram palida, niste cearcane negre enorme, aveam ochii umflati si nasul rosu de la atata suflat ... ce sa mai? Un adevarat cosmar! Si desi tot ce-mi doream era sa ma intorc in pat, trebuia sa ma fac prezentabila si sa ma duc la munca.

Primul pas a fost sa fac un dus, dupa care au urmat comprese pe ochi (Beauty Formulas - Cucumber Cooling Eye Pads). Parca incepusem sa ma simt mai bine, insa fata mea tot a cosmar arata.

Si atunci am scos arsenalul:

- crema de ochi MAC Fast Response
- baza machiaj MAC Skin Enhancer - Illuminate (pe toata fata)
- baza machiaj Smashbox Photo Finish Color Correcting - Color Adjust Green (in jurul nasului pentru a neutraliza roseata)
- iluminator Smashbox Photo Up Under Eye Brightener + MAC Skin Lights - Ideal Pink (am vorbit de atatea ori de combinatia asta)
- corector MAC Studio Finish Concealer
- fond de ten MAC Mineralize SPF 15 Foundation/ Loose (aici am gresit, trebuia sa folosesc un fond de ten lichid cu acoperire mai buna)
- bronzer MAC Refined Golden (pe toata fata pentru a-mi da un pic de culoare)
- iluminator MAC Shimpagne (pe pometi si pe nas)
- gloss MAC Nothingless

Si asta a fost tot ... la final aratam acceptabil desi consider ca as fi putut sa ma stradui un pic mai mult (ce mai era de facut: sa aplic un fard deschis si luminos in coltul intern al ochiului pentru a da senzatia de ochi mari si deschisi; sa folosesc mascara pe genele superioare; sa ma fi concentrat mai mult pe buze pentru a distrage atentia de la ochii obositi).

Voi ce faceti in astfel de diminetii? Care sunt solutiile voastre salvatoare?
Read More

Aplicare fond de ten - degete, pensula sau burete?

12.4.10

De cateva zile oscilez intre Revlon Colorstay si Clarins True Confort si de fiecare data imi pun aceeasi intrebare: ce sa folosesc azi pentru a aplica fondul de ten?
Variante:

- degetele - varianta exclusa din start (desi recunosc ca folosirea degetelor incalzeste produsul care se aplica mult mai usor)

- pensula MAC 109 - varianta care mi-ar fi placut s-o pot folosi insa nu este posibil deoarece si dupa atatea luni de folosirea pensula mai pierde par la fiecare folosire si sa stau sa "culeg" firele de par de pe fata dupa aplicarea fondului de ten este tot ce NU-mi doresc dimineata

- pensula MAC 190 (foundation brush) - varianta aproape exclusa (n-am mai folosit pensula asta de luni bune - un motiv foarte clar nu am pentru "nefolosirea" ei - insa nu obtin efectul pe care il doresc)

- pensula MAC 187 (stippling brush) - ar fi o varianta la care as apela daca as avea mai mult timp dimineata pentru a ma farda

- pensula Coastal Scents IB103 Flat bronzer - am incercat din nou azi dimineata si tot nu-mi place efectul final (acoperirea nu e cea pe care mi-o doresc si mi se pare destul de incomod sa folosesti acest tip de pensula pe anumite portiuni ale fetei)

- buretel Beauty Blender - "mica minune roz" - preferatul meu in ultimele saptamanii; avantaje: usor de folosit, acoperire buna la care se poate "lucra", folosirea umeda permite folosirea cantitatii potrivite de fond de ten

Deci varianta castigatoare in cazul meu: BEAUTY BLENDER (mai am o varianta de incercat, respectiv pensula SS197 de la Sigma Brushes - asta cand va fi din nou disponibila aceasta pensula pe siteul lor).

Voi ce metoda folositi pentru a aplica fondul de ten?
Read More